Šuranské cukrovarské dráhy ...   Spojky
(malé trate na sieti úzkorozchodiek pri Trnovci nad Váhom)
L. Perný / Ivan Mondočko

Odbočná cesta na Kľučiareň - Gorazdov - Andelek -  Kopanica - Trnovec (a okolie)

Doprava cez ulicu išla vetva na Goradzov a Kopanicu , dlhá si 6 km. Cestou doprevádzaná išla vetva na Trnovec a doľava odbočovala na krídlo cez Kľučiareň a Horný Jatov, asi 6 km tiež. Na trase cez Kopanicu je dnes rozložený chemický závod Duslo Šaľa. Teleso je čiastočné pravdepodobne vľavo vedľa cesty na Gorazdov a za dvorom potom priamo pokračovala do odbočky na Močenok - násyp a nadväzujúci až jeden meter hlboký zárez. Rovnako sa dá vysledovať teleso v stromovom páse od hlavnej trate k bývalému dvoru Kopanica, prerušené oplotením koľajiskom Duselskej vlečky... (pokračovanie článku je v časti trať Kľučiareň - Horný Jatov)
Zdroj v referenciách stránky

"V lokalite Gorazdov som bol viac krát. Je to taký prachom zapadnutý majer s pár obyvateľmi. Momentálne to tam trochu ožilo. Bývajú tam omše, cez festival nejakého kresťanského divadla v Močenku.
Do zhruba 1950 sa železnica ako tak používala ale na svojom opodstatnení strácala kvôli cestnej doprave. V Gorazdove bola veľká výhybňa a váhovňa vagónov (tu sa vážila repa). Cestná váha pre váženie repy do Šurian bola presne v strede medzi dedinami Horná Králová a Mmočenok (dnes tam stojí pumpa).  S tejto usadlosti sa ťahajú na viaceré smery úzke pásy stromov, ktoré majú v sebe úzky tunel (pravdepodobne tadiaľto išla trať). V ceste jej stojí DUSLO.  V lese pri Močenku zvanom "Remenská" údajne dodnes ležia koľajnice.
Ivan Mondočko

Dokumenty od Tomáša Haviara z Kabinetu úzkeho rozchodu www.uzkyrozchod.com
plán pre pdf súbory - zatiaľ neuskutočniteľný kvôli veľkosti súborov

Normalie
Podelný profil
Prípisný archív
Protokol technicko-policajnej skúšky
Situácia


Spojky pri Trnovci © Addams


© L. Perný, Ivan Mondočko & Tomáš Haviar